Pozvánka na školský karneval
Riaditeľstvo ZŠ oznamuje rodičom a žiakom, že dňa 16.februára 2015 od 9,00 hodiny sa v priestoroch telocvične školy uskutoční školský karneval, ktorý bude ukončený pásmom pochávania basy. Pretože sa karneval bude konať v rámci vyučovania, žiaci musia prísť v karnevalových kostýmoch a maskách. Najkrajšie masky budú odmenené.
Tešíme sa na Vašu účasť.
Všetkých budúcich prváčikov a ich rodičov pozývame na zápis do 1. ročníka, ktorý sa uskutoční dňa 7.2.2015 od 13,30 do 17,00 hod. v priestoroch 1. triedy základnej školy.
Prineste si so sebou občiansky preukaz, rodný list dieťaťa a 20 EUR (na pracovné zošity zo slovenského a anglického jazyka).
riaditeľstvo školy
Bolo vytvorené nové menu "Výchovné poradenstvo". Prosíme rodičov žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku, aby sledovali odkazy súvisiace s týmto menu.
Bc. Viera Trajlínková
výchovný poradca
Do záložky "Rozvrhy" boli pridané aktuálne rozvrhy hodín jednotlivých tried na tento školský rok. Pre zobrazenie rozvrhu treba kliknúť na záložku konkrétnej triedy a následne na dokument priložený v záložke /napr. - 1.ročník, dokument s názvom 1.rocnik2016.doc /
Riaditeľstvo základnej školy oznamuje žiakom a rodičom, že slávnostné zahájenie nového školského roka 2014/2015 sa uskutoční v utorok, 2.9.2014 o 9.00 hod. v telocvični základnej školy.
Žiaci 1. ročníka si prinesú so sebou tašku.
Pavel Benca
riaditeľ
Škola v prírode Fantázia Stará Myjava
28.4.2014 – 2.5.2014
Tak ako minulý rok, tak aj tento rok sme sa my, žiaci prvého stupňa vybrali do Školy v prírode Fantázia. Odchod bol v pondelok 28. apríla. Čakalo nás päť zaujímavých dní . Po príchode do rekreačného zariadenia nás už čakala partia mladých ľudí, animátorov, ktorí nám pomohli vyložiť batožinu a odniesť ju do izby. Vybalili sme sa a chystali sme sa na prieskum okolia. No ten nám prekazila náhla búrka. Poriadne hrmelo a nám sa búrka zdala oveľa silnejšia ako doma. Po obede sme si trocha oddýchli a vybrali sme sa na dlho očakávané kluby, ktoré sa kvôli nepriaznivému počasiu museli uskutočniť v jedálni. V prvej časti sa konala olympiáda a kluby sa preložili na čas po olovrante, keď sa trochu vyčasilo. Tak ako minulý rok, aj teraz sme mali na výber jazdecký klub, lezeckú stenu, trampolíny, tanečnú horúčku, počítačový klub, výrobu dekorácii, strelecký klub, rybársky klub a jazdu na štvorkolke. Každý deň sme si mohli vybrať, na aký klub chceme ísť. Po večeri nás čakal ďalší spoločenský program vo forme súťaží. Večer sme ukončili diskotékou. Kto nemal záujem o tanec, mohol si ísť pozrieť rozprávku do kina.
Nasledujúce dni začínali podobne. Po budíčku a rannej hygiene boli raňajky. Po raňajkách sme sa učili. Striedali sme učenie s pani učiteľkou v učebni a športové aktivity s pani vychovávateľkou vonku. Občas sme sa museli rýchlo skryť pred dažďovými prehánkami, ale to nám veľmi neprekážalo. Po učení nasledoval obed a oddych. A zasa obľúbené kluby. Tie sa striedali so spoločnými hrami. Najviac sa nám páčilo vytváranie podnikov a podnikanie. Každý večer po večeri bol spoločný kultúrny program. Volila sa Miss Fantázia, Mistr Fantázia, Fantázia má talent. Musíme sa pochváliť úspechom našich žiakov. Miss vyhrala Lea Rajzíková a Mistr bol Samuel Marčičiak. Na treťom mieste sa umiestnil Samuel Jablonický. Okrem nás tam boli aj žiaci zo základnej školy z Šamorína. Tak sme mali úspech...
V piatok sa nám nikomu nechcelo ísť domov. Možno preto, že sme sa tam cítili už ako doma... I keď nám tento rok nevyšlo počasie podľa našich predstáv, každý z nás si odnášal domov veľa príjemných zážitkov, na ktoré budeme dlho spomínať.
Brigáda ku Dňu Zeme 2014
Opäť je rok za nami, a tak ako vždy, aj teraz sme sa rozhodli pomôcť prírode v okolí našej obce.
V piatok, 11. apríla, sme sa rozdelili do niekoľkých skupín a stretli sme sa na dohodnutých stanovištiach. Vyzdvihli sme si rukavice, vrecia na odpad a pustili sme sa opäť a znova do boja s neposlušnými občanmi.
Naši najmladší – prváci a druháci sa po druhej vyučovacej hodine postarali o poriadok v okolí školy. Tiež netreba hovoriť, že sú ľudia, ktorí robia neporiadok na školskom dvore, hoci tam nemajú čo robiť. Tí starší, tretiaci a štvrtáci, pozbierali odpad na hrádzi od pošty po plynáreň.
Žiaci druhého stupňa už tradične čistili zohorskú a lábsku cestu. Siedmaci s ôsmakmi pozbierali čo sa dalo na lábskej ceste od Lábskeho jazera až po dedinu. Piataci, šiestaci a deviataci zasa zozbierali odpad na zohorskej ceste.
Musíme povedať, že po minulých rokoch toho odpadu nebolo až tak veľa, ale stále sa počet vriec plných odpadu šplhá dosť vysoko. A to ešte nehovoríme o tom, čo sa nedá dať do vriec – televízory, záchodové misy, pneumatiky, sedačky, našli sme i detský bicykel. O nebezpečnom odpade pre prírodu ako je starý motorový olej, prázdne fľaše od sprejov, rôznych čistiacich prostriedkov už ani nehovoríme.
Nikto z nás, čo sme zbierali odpad, nerozumie tomu, kto má to srdce najprv takéto veci zo svojho dvora či domu odpratať, pretože neporiadok doma nechce a vzápätí ho urobí kúsok za dedinou. Keď už si dáte námahu tieto veci dať do vriec, či naložiť do auta, nemal by byť problém odviezť to do zberných surovín! Okrem toho chodia ľudia, ktorí rôzne druhy odpadu vykupujú po dedine, pravidelne nám A.S.A. zbiera odpad, obecný úrad sa stará o to, aby boli zabezpečené veľkokapacitné kontajnery....ale niektorým ľuďom je to asi zbytočné hovoriť. Kým si každý z nás nevstúpi do svedomia a nezamyslí sa nad tým, čo robí a či sa to nedá inak, je len veľmi malá pravdepodobnosť, že ďalšie generácie budú či už okolie našej obce alebo planétu Zem poznať takú, akú ju poznáme my.
Poďakovanie patrí všetkým žiakom, ktorí na brigáde pracovali ako včielky. Tí, ktorým sa nechcelo, budú mať šancu na „reparát“ budúci rok. Netreba písať konkrétne. Každý z Vás, žiaci, vie, ako priložil či nepriložil ruku k dielu.
Na záver ďakujeme i pánovi starostovi za zabezpečenie vriec, rukavíc a pracovníkom obecného úradu za zozbieranie pripraveného odpadu.
Mgr. Jana Ševčíková
v mene kolektívu ZŠ
Všade to žije karnevalmi, plesmi či pochovávaním basy. A naša škola nebola výnimkou! V
pondelok, 3. marca, sme teda deň v škole strávili inak - fašiangovo.
Stretli sme sa o 9.00 hod. v školských šatniach a už vtedy bolo všetkým jasné, že príležitosť užiť
si karneval namiesto vyučovania bolo správne rozhodnutie. Žiaci, prváci či deviataci, prichádzali
v maskách od výmyslu sveta. Celý karneval sme zahájili fašiangovou piesňou v podaní žiakov
literárno-dramatického krúžku a pochodom masiek. Tu sme mali možnosť predstaviť si všetky
masky a dobre si ich poobzerať. Nechýbali princezné, víly, škriatkovia, zombíci či športovci.
Nebolo veru jednoduché vybrať tie najkrajšie. Porota zložená z pedagogického zboru a zástupkyne
žiakov Pavlínky Nevizánskej tak vybrala 6 najkrajších masiek z I. stupňa, 4 masky z II. stupňa a
rozhodli sme sa udeliť i cenu najtrápnejšej masky, ktorú podľa očakávania vyhral Alex Kamoďa z
8. ročníka.
Ako najkrajšie masky I. stupňa boli vyhodnotené - Kvetinková víla - Timea Matúšková, Robin
Hood - Jakub Fekete, Mimozemšťan - Jerguš Kain, Škriatok - Kristínka Hlavenková, Potápač -
Tomáš Gahír a čarodejnica - Dominika Chrupková.
Z II. stupňa si odniesli cenu za najkrajšiu masku- Motýľ - Ivanka Salayová, Nepodarená Barbie -
Dominika Klocháňová, Upírka - Ninka Dulanská a Zombie - Martin Fischer.
Potom už pokračoval karneval diskotékou až do 11,00 hodiny, kedy žiaci literárno - dramatického
krúžku pochovali basu. Musíme uznať, že sa pripravili dokonale - spevácky, herecky a poriadnou
kázňou. Srdcervúci plač nad "nebožkou" basou sa niesol po celej telocvični.
Pozvanie na pochovávanie basy prijal i pán starosta Dušan Dvoran, ktorý v závere vysoko ocenil
udržiavanie fašiangových zvykov na našej škole.
Poďakovanie za hodiny nácviku patrí pani učiteľke Trajlínkovej a Rohrerovej, rodičom za to, že
sa postarali o masky pre svoje deti, členom pedagogického zboru za to, že sa v maskách karnevalu
zúčastnili, pánovi Karolovi Dvoranovi za hudbu a ozvučenie a pánovi riaditeľovi za to, že nám
umožnil usporiadať fašiangy počas vyučovania.
Mgr. Jana Ševčíková, v mene kolektívu ZŠ
Vážení rodičia, starí rodičia, priatelia školy,
touto cesto si Vás dovoľujeme srdečne pozvať na Vianočnú akadémiu, ktorá sa uskutoční 15. decembra o 16.00 hod. v Kultúrnom dome vo Vysokej pri Morave. Tak ako každý rok, je pre Vás pripravený bohatý program, v ktorom sa predstavia žiaci našej školy.
Budeme veľmi radi, ak pomôžete pri príprave občerstvenia pre našich žiakov. Za ochotu a pomoc veľmi pekne ďakujeme.
Tešíme sa na Vašu účasť!
Pavel Benca
riaditeľ školy
Ozdravný pobyt Terchová
V minulom školskom roku sa niekoľko žiakov našej školy pripravovalo a zúčastnilo recitačnej súťaže Návraty poézie s Metropolou. Hoci sa neumiestnili na žiadnom z popredných miest, za odmenu mali možnosť stráviť týždeň v rekreačnom centre Terchová – Vršky.
Deň D, teda deň odchodu do tohto rezortu bol 14. október. Ráno nás rodičia odviezli do Lamača, kde nás čakal autobus spolu s ďalšími žiakmi z dvoch bratislavských škôl. Cesta nám síce trvala 3 hodinky, no ubehla rýchlo. Po príchode sme sa ubytovali v štýlových dreveniciach a musíme uznať, že nás prekvapil ich luxus. Pobyt v nich sme si užili ako králi.
Po tom, čo sme sa ubytovali a naobedovali, neváhali sme a vybrali sme sa zmapovať obec Terchová. Pozisťovali sme si pre nás dôležité informácie a vrátili sme sa do chatiek, aby sme sa dohodli čo podnikneme na druhý deň.
Boli sme v Jánošíkovom kraji, nedalo nám preto len tak sedieť na chate. Hneď v druhý deň nášho pobytu sme sa vybrali na celodennú túru do Malej Fatry. Turistická trasa začínala pri hoteli Diery, ktorý sa nachádza pod prekrásnymi a zaujímavými turistickými chodníčkami pod názvom Dolné diery. Už na začiatku sa nám ukázala krásna príroda. Turistický chodníček nás viedol lesom, pomedzi skaly a bralá popri potoku, miestami po rebríkoch či umelo vybudovaných mostíkoch. Kochali sme sa nádherou prírody a postupne sme sa dostali k rázcestiu - Vrch Podždiar - odkiaľ pokračovala ďalšia časť našej túry. Nakoľko sme mali dosť času, tu sme sa posilnili, trošku oddýchli a vydali sme sa ďalej smerom na vrch Boboty. Po asi 45 minútach sa nám podarilo vyšliapať na vrch Boboty. Výstup bol náročný tak sme si dopriali ďalšiu prestávku. Počas nej sme si užili nádherný pohľad do kotliny. Verte nám, hoci nebolo úplne jasno, výhľad bol úžasný. Keď sme sa posilnili a trošku oddýchli, vydali sme sa na záverečnú časť túry, ktorá viedla hrebeňom cez Boboty a postupne sme začali zostupovať do údolia smer Terchová. Počas celej túry sme si užívali svieži horský vzduch, podarilo sa nám pri chodníčku nájsť i muchotrávku červenú, mali sme možnosť vidieť, akú paseku narobia na stromoch lykožrúty či lišajníky. Po takmer piatich hodinách od začiatku túry sme zostúpili k hlavnej ceste, ktorá nás po necelých 10 minútach priviedla do dediny a o ďalších 10 minút sme boli opäť v našom rezorte. Túra bola síce náročná, ale stálo to za to.
Do Terchovej sme prišli s tým, že si chceme užiť čo najviac, a preto sme sa ešte v ten večer po výdatnej večeri vydali do Relaxačno-informačného centra Terchovec, ktorý sme mali priamo pod rezortom. Dopriali sme si plávanie v plaveckom bazéne i oddych v relaxačnom bazéne s výrivkou. Po tej túre nám to naozaj padlo vhod a bola to skvelá bodka za naplno využitým dňom.
Keďže nám už ďalšie dni počasie až tak neprialo, museli sme program dňa starostlivo zvážiť. Vždy po raňajkách sme si spolu sadli a dohodli sme sa, čo podnikneme. V náplni našich dní nechýbal šport – prechádzky, bowling, biliard, stolný futbal, ale ani spoločenské hry - či už kartové hry, mikádo, Človeče, nehnevaj sa alebo twister. Chvíle oddychu sme vypĺňali i čítaním kníh, či spoločným pozeraním televízie.
Bol by hriech stráviť týždeň v Jánošíkovom kraji a nenavštíviť expozíciu v múzeu venovanú práve Jurajovi Jánošíkovi. Nechali sme si to na posledné dopoludnie. Prehliadka bola spojená i so zaujímavo spracovaným dokumentom o našom známom zbojníkovi. O Jurajovi Jánošíkovi sme sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí, i tie, o ktorých sme sami nevedeli. Ale to vám neprezradíme, choďte sa tam pozrieť.
Zvyšok dopoludnia pred odchodom sme vyplnili nákupom suvenírov pre našich najbližších. Potom nás čakal už len obed a odchod domov.
Nebolo nám veru jedno, keď nám týždeň tak rýchlo ubehol. Ale nezostávalo nám nič iné, len nastúpiť do autobusu a odísť. Vo všetkých nás bude určite ešte dlho rezonovať všetko to, čo sme spolu zažili. Zostali nám krásne spomienky a fotografie, ktoré nám spoločne strávený čas budú pripomínať.
V mene všetkých nás, ktorí sme sa zúčastnili tohto pobytu chcem poďakovať pani Rehákovej, ktorá nám umožnila stráviť krásny čas v Terchovej.
Ja osobne Lenke, Victorii, Dominike, Kristínke, Laure, Mirke, Jakubovi a Paľkovi touto cestou udeľujem veľkú pochvalu za vzorné správanie a rešpektovanie mojich pokynov počas celého pobytu v Terchovej. Som rada, že som sa s vami tohto pobytu zúčastnila a verím, že kým ukončíte základnú školu, podnikneme ešte ďalšie výlety, hoci i len tu v našom okolí.
Mgr. Jana Ševčíková
učiteľka ZŠ
Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila do súťaže v zbere druhotných surovín - Smietko 2013/2014, ktorého cieľom je nazbierať čo najviac zberového papiera. Viac sa dozviete na internetovej stránke:http://www.asa-group.com/sk/Slovensko/Sutaz-pre-skoly/Sutaz-pre-skoly.asa
Do záložky "ROZVRHY" boli pridané rozvrhy hodín jednotlivých tried.
Pre zobrazenie rozvrhu kliknite na prilohu /napr. 1.rocnik.doc/
Vedúca školskej jedálne oznamuje žiakom a ich rodičom, že na obedy sa môžu prihlasovať a odhlasovať osobne v jedálni školy (ktorá sa nachádza v budove materskej školy) alebo na telefónnom čísle: 0948/699 977.
.
Výlet u našich susedov
Koniec školského roka býva spojený so školským výletom, ktorý je istou formou odmeny za dobré učenie a disciplinované správanie sa žiakov počas desaťmesačnej školskej dochádzky. Cieľom výletu je kultúrno-historické poznávanie pre žiakov ešte neznámych oblastí histórie a súčasnosti. Keďže sa tento rok nesie v znamení 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, rozhodli sme sa využiť ponuku školského výletu k našim susedom na Moravu.
30. mája nás na Námestí oslobodenia čakal pekný veľký autobus, ktorý nás zaviezol na zaujímavé miesta južnej Moravy. Počasie nám neprialo. Obloha sa od rána na nás mračila, dážď visel doslova „za nohu“. Svoju moc nám ukázal po príchode do Milotíc, kde sa rozpršalo a hustá dažďová sprcha nás prevádzala celým výletom. Nedali sme sa znechutiť a vyzbrojení dáždnikmi a pršiplášťami sme absolvovali všetko naplánované.
Prvou zastávkou boli Mikulčice. Slovanské hradisko, ktoré má rozlohu takmer desať hektárov, patrí k najväčším archeologickým náleziskám v Českej republike. Podáva dôkazy o rozsiahlom osídlení zo 7. – 9. storočia n.l., kde sa našli stopy kniežacieho paláca, dvanástich kostolov a rozsiahle pohrebisko. Predpokladá sa, že tu pôsobili vierozvestcovia sv. Cyril a Metod. V Mikulčiciach sme navštívili aj rodinné vinárstvo Bartoníkoncov, kde nás pohostili dobrou hroznovou tortou a muštom. Deti navštívili počas školských výletov už dosť múzeí, avšak múzeum v prírode videli mnohí prvýkrát v živote. V Strážnici sme si prezreli Múzeum dediny juhovýchodnej Moravy. Deti obdivovali neveľké obydlia z 19. storočia, v ktorých žili predkovia s domácimi zvieratami. Videli aj modernejšie domy z polovice 20. storočia. Vonkajšie a vnútorné expozície sú zariadené tak, aby verne pripomínali spôsob života našich predkov. Všetkým sa páčili pekne udržiavané domčeky, ktoré spolu s malebnou prírodou pôsobili pozitívne a ukľudňujúco na ľudskú dušu. Škoda len, že nemohlo byť naším sprievodcom slniečko a pekné počasie. V areáli múzea sa nachádza aj reštaurácia, v ktorej sme upokojili aj naše hladné žalúdky a posilnili sme sa, dobrou teplou polievkou, kuracím rezňom a zemiakovým pyré. Pomarančový džús bol príjemnou bodkou za dobrým obedom.
V popoludňajších hodinách sme si prezreli v Miloticiach krásny barokový zámok. Dozvedeli sme sa, že po spustošení Tatármi ho dali uhorskí šľachtici Serenyiovci prestavať na barokový areál s nádvorím, jazdiarňou a dvoma oranžériami. Poslednými súkromnými majiteľmi bola rodina Seilernova a žila tu s prvej polovici 20. storočia. Mali sme čo obdivovať, pretože sme si za podrobného komentára našej sprievodkyne prezreli spoločenský salón, pracovňu domácej panej, jedáleň, knižnicu, v ktorej sa nachádza okolo 5000 kníh, biliardovu miestnosť a zaujali nás nádherné fresky a pôvodné tapety z prvej polovice 18. storočia v kabinete hrabienky.
A čo by to bol za výlet, keby deti nepriniesli domov suveníry a sladkosti? Aj túto možnosť naše deti mali. Keď čas pokročil, peniažky sa minuli a bola už cítiť aj únava, pobrali sme sa domov. Ako inak za stáleho dažďa. To nám ale neubralo na dobrej nálade. Možno trochu mokrí, ale s dobrým pocitom a novými poznatkami, sme sa vrátili v poriadku domov. Dúfame, že na výlet budú všetci často a v dobrom spomínať.
Mgr. Gabriela Gabrišová
Vo fotoalbume nájdete aj zopár fotografií.
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Interaktívna tabuľa v 1.triede, ktorá bola získaná vďaka projektu ,,Detský preukaz cyklistu".
Príroda nám žiakom a učiteľom základnej školy nie je ľahostajná. I to je dôvod, prečo sme sa jej i tento rok rozhodli trošku pomôcť. V piatok, 19. apríla, sme sa rozdelili do niekoľkých skupín a pustili sme sa do boja so systematicky porozdeľovaným odpadom, o ktorý sa postarali nespratníci z našej obce a okolia.
Tí najstarší, deviataci, dostali úlohu odpratať odpad z lábskej cesty od zastávky Lábske jazero až po dedinu. Nič, čo do prírody nepatrí neušlo im zraku a všetko skončilo v igelitových vreciach. A verte tomu, nebolo ich málo. Pracovali ako včielky, za to im patrí pochvala odo mňa – triednej učiteľky.
Siedmaci a ôsmaci v spolupráci s pracovníkmi obecného úradu odbremenili zohorskú cestu od odpadu z búračiek, ale i domového odpadu, šatstva, či detských plienok... a tých pneumatík, čo tam našli! Pod dozorom svojich triednych učiteliek tiež naplnili niekoľko desiatok vriec a vlečiek traktora.
Hrádza popri rieke Morava od sochy sv. Jána až po plynárov podstúpila očistu vďaka žiakom piateho a šiesteho ročníka. Ani oni nezaháľali a prispeli svojim vrecami plnými odpadu.
Naši najmladší žiaci – žiaci prvého stupňa sa postarali o Mláku a školský dvor. Za pomoci svojich triednych učiteliek pozbierali čo sa dalo a prispeli svojím podielom ku krajšiemu okoliu školy.
Naši žiaci každoročne prispievajú takýmito brigádami k čistote prírody a okoliu našej obce. Len škoda, že sa vždy znova a znova oni sami pozastavujú nad hlúposťou tých, ktorí neváhajú povyhadzovať odpad kúsok za dedinu, keď sa v dedine pravidelne otvára zberný dvor, separuje sa odpad, máme tu kontajner na staré šatstvo a pravidelne sa robí zber starého papiera. Navyše sa objednávajú veľkokapacitné kontajnery, aby ste vy, naši spoluobčania nemuseli staré chladničky a televízory sami voziť niekde inde. Verte mi, je to naozaj smutné, keď deti vo veku 6 až 15 „hasia“ problémy za nezodpovedných dospelých. Ťažko im potom v škole v rámci Environmentálnej výchovy vysvetliť, ako si chrániť a starať sa o prírodu okolo nás, keď to všetko vidia na vlastné oči kúsok za dedinou, či v dedine. A ruku na srdce, koľko z vás rodičov prispelo k tomu odpadu za dedinou? Vstúpme si už konečne všetci do svedomia a začnime sa správať zodpovedne!
V mene kolektívu ZŠ ďakujem zamestnancom obecného úradu, ktorí nám pomohli s odvozom odpadu, pánovi starostovi ďakujeme za fotodokumentáciu a spoluprácu pri organizovaní tejto akcie a na záver veľmi pekne ďakujem všetkým zúčastneným žiakom školy, ktorí svojimi rukami prispeli k zdravšiemu prostrediu a čistému okoliu našej obce. Snáď sa z toho budeme tešiť čo najdlhšie...
Bc. Jana Ševčíková
v mene kolektívu ZŠ